Protipožiarne dvere dokážu váš príbytok ochrániť pred ohňom. To koniec koncov napovedá už ich názov. Možno si neviete predstaviť, ako presne túto ich vlastnosť u vás doma využijete. Samozrejme vtedy, ak vznikne požiar. Využívajú ich najmä ľudia žijúci v panelákových domoch. Ak napríklad bývate na vyššom poschodí a vo vašom byte vznikne požiar, tieto dvere zabránia jeho šíreniu do danej miestnosti. Samozrejme nie donekonečna. Tento čas vám však postačí minimálne na príchod hasičov.
Protipožiarne dvere sa zvyknú inštalovať najmä vo vnútri bytu, alebo domu. Dajú sa samozrejme použiť aj ako dvere vchodové. V tomto prípade však musíte počítať s o čosi horšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. Ak si však vezmete do úvahy vašu bezpečnosť, tá troška tepla, ktorá unikne z vášho bytu za to asi stojí.
Protipožiarne dvere delíme do viacerých kategórií. Tie určujú ich odolnosť, respektíve dobu, po ktorú dokážu odolávať teplu a ohňu. Tieto informácie nájdete pri ich popise.
Označenie EI– dvere ktoré bránia šíreniu tepla
Označenie EW– dvere obmedzujúce šíreniu tepla. Pri tomto označení nájdete aj čísla tridsať, štyridsaťpäť, šesťdesiat, alebo deväťdesiat. Označujú čas (v minútach), po ktorý dvere dokážu obmedziť šíriace sa teplo.
DP1 alebo D1– dvere s konštrukciou, ktorá neobsahuje horľavé materiály, ako napríklad drevo. Vo väčšine prípadov ide o oceľ, poprípade hliník.
DP3 alebo D3– dvere obsahujúce konštrukciu s obsahom horľavého materiálu.
Certifikát a inštalácia
Ak by ste sa pre protipožiarne dvere rozhodli, vždy nakupujte iba systémy s certifikátom. To platí hlavne v prípade, že ich chcete inštalovať do vašej firmy, nákupného centra, alebo reštaurácie. Táto povinnosť vám totiž vyplýva zo zákona. Samotnú inštaláciu musí vykonávať špeciálne vyškolená osoba. V inom prípade, by vám mohli byť takéto dvere nanič.